Bu İçeriği Paylaş
02 Kasım 2013 Cumartesi

Büyükşehir Adayı!

Yazar: 
Sadık Civelek 

Yazar Hakkında: 


Silifke'de hemen hemen adayla belirlenmiş gibi gözüküyor ama en geç Kasım ayının sonunda, CHP ve AKP'nin adayları da belli olacaktır. Süreç onu gösteriyor.

Ama Silifke'yi yakından ilgilendiren Mersin Büyükşehir adayının kimler olacağı?

MHP adayını belirledi. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz. Dört dönemdir Tarsus Belediye Başkanlığını başarı ile gerçekleştiren Kocamaz, özellikle bizim bölgemizde çok seviliyor. İnsanlar tanımasa bile Mersin Büyükşehir için düşündükleri ismi, Kocamaz'ı söyleyiveriyorlar ancak, bu durumun son günlerde biraz durağanlaştığını da belirtmekte yarar var.

Mersin Büyükşehir de AKP'nin adayının kim olacağı merak konusu. Birçok aday adayı var ama bu isimlere Başbakan Erdoğan'ın onay vereceğini düşünmüyoruz. Aday başvuru süresi her ne kadar 1 Kasım Cuma günü akşamında son bulsada, Başbakanın Mersin'i kazanabilecek bir aday çıkaracağı düşüncesindeyiz. Mevcut aday adaylarının içerisinden her hangi birinin Mersin'i AKP'ye hediye edebileceklerini öngeremiyoruz çünkü.

Bu konuda ki öngörümüz, Başbakan Erdoğan'ın Kasım ayının ortalarına doğru Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayacağı kanaatindeyiz. Bu açıklamanın ardından Mersin Büyükşehir de taşların yerine oturacağını düşünüyoruz.

CHP'de de bir çok aday adayı var. Bunların arasından en göze batan isimler ise, mevcut Belediye Başkanı Macit Özcan, Kültür eski bakanları Fikri Sağlar ve İstemihan Talay.

Macit Özcan yıpranmış bir görüntü çizse de adaylık konusunda çok sıkı çalışıyor. Rakiplerinin gücünü bilen Özcan, işini şansa bırakmak istemiyor. Şunu da söylemekte yarar var, Macit Özcan eski Macit Özcan değil. Soğuk, donuk ve içine kapanık görüntüsü yerine şimdilerde sıcak ve sevecen bir yüzle halkın karşısına çıkıyor. Bu önemli bir gelişme ama bu durumu, eski ve yenisiyle vatandaş hesaba katacaktır.

İstemihan Talay farklı bir vizyona sahip. Bakanlığı döneminde de soğuk olan yüzünü hala değiştirmiş değil. Bu cemal ile halkın karşısına çıkıp destek istemek, kendisi açısından ne derece doğru olur bilemiyoruz ama özü temiz bir insan.

CHP'de vizyonu en geniş, en sempatik, insanlara yaklaşımı samimi tek aday adayının Fikri Sağlar olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırız. İnsanlarla iletişimi çabuk kurabilen, tecrübesini kıvrak zekası ile ortaya koyarak, sorunların başlamadan son bulmasını sağlayan ender siyasetçilerimizden Fikri Sağlar.

CHP'nin favori aday olarak gördüğümüz Sağlar'ın, örgütlenme problemi yaşayacağını sanmıyoruz. CHP'nin adayı olduğu takdirde etnik kökenli vatandaşlarımızdan da büyük destek göreceği düşüncesindeyiz.

Unutulmaması gereken ve CHP için büyük önem arzeden sorun ise, aday adayları arasında aday belirlendikten sonra, diğer aday adaylarının adaya bakış açılarının ne olacağı? Destek verirler mi? Kenarda mı dururlar? Karşısına çıkıp çalışırlar mı? Bu soruların karşılığı destek verirler şıkkının dışında kalanlar ise, CHP'nin Mersin'de büyük sıkıntı yaşayacağı gerçeğini gün yüzüne çıkaracaktır.

Bu CHP'de olsa, AKP ve MHP'de olsa, adaylık açıklamasının ardından yaşanacak kopmalar büyük zarar verecektir partilere. Birlik, beraberlik ve bütünlüğün olmadığı bir ortamda başarının gelmesi ise mümkün değildir.

Bu durumda en şanslı parti AKP'dir. İktidar olmanın nimetlerini çok iyi kullanacaktır. İktidarda olan bir partide ayrışmanın olmayacağı gerçeği unutulmamalıdır. Bu nedenle MHP ve CHP aday belirlemelerinin ardından sıkıntı yaşamamak için sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. MHP'de şimdilik sıkıntı görünmüyor. CHP'yi bekleyip göreceğiz.

Memleketimiz için hayırlısı ne ise, onun olması en büyük temennimiz.

 
İlgili diğer içerikler
En Çok Okunanlar
Kediler öldürülüyor mu? Kediler öldürülüyor mu?.. Kediler öldürülüyor mu?..
0 yorum Güncel - 02.09.2014
Eğitimcilerden ortak açıklama Eğitimcilerden ortak açıklama.. Eğitimcilerden ortak açıklama..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Şandır, Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık.. Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık yapmıştır"..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
 
En Çok Puanlananlar
Kediler öldürülüyor mu? Kediler öldürülüyor mu?.. Kediler öldürülüyor mu?..
0 yorum Güncel - 02.09.2014
Eğitimcilerden ortak açıklama Eğitimcilerden ortak açıklama.. Eğitimcilerden ortak açıklama..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Şandır, Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık.. Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık yapmıştır"..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Üye Bilgi