Bu İçeriği Paylaş
13 Nisan 2013 Cumartesi

ERİK-GORUK MUHABBETİ

Yazar: 
Mustafa Beceren 

Yazar Hakkında: 


Baharın gelmesiyle bölgemizde üretimi yapılan turfanda meyveler yerlerini almaya başladı. Kendini her şeye rağmen üretmek mecburiyetinde hisseden Türk çiftçisi, çalışıyor, gayret ediyor. Bölgenin iklimiyle birlikte turfandacılığın avantajını da kullanarak bu sezon inşallah umduğunun üzerinde bir gelir elde eder.

Hakikaten çiftçilerimizin üretme konusunda sıkıntıları yok. Bu ister erik olsun, ister çilek olsun, isterse diğer sebze ve meyveler olsun. En kalitelisini ,en doğru şekilde üretmekteler. İlaç kalıntıları, analizler, güvenli üretim, hepsinin gereğini yerine getiriyorlar.

Genel ekonomik daralmadan yansımalar olunca sıkıntıya giriyorlar. Pazarlamada sıkıntıları sürüyor. Tarımsal yapı ve işletme büyüklükleri ile üretim maliyetleri sıkıntıları oluyor. Bu konuda yapılan eğitim ve organizasyon çalışmaları ise herhalde yeterince ikna edici olmadığından, “birlikte hareket etme” kabiliyetleri yok. Belki bu sağlansa bazı sıkıntılar aşılmış olacak.

Diğer yandan pazarlama kanallarında boğulan üreticiler bir de, “çarpılma” endişesiyle karşı karşıya kalmaktalar. Yeni hal yasasının devreye girmesiyle, ürünlerin alım ve satım merkezleri serbest olunca kim tüccar, kim değnekçi, kim aracı, belli olmayan alışverişler yaşanmakta. Çilek pazarlaması oturmuş durumda. Güvenli üretimin, pazara güvenli yansıması konusunda olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. Bunda çiftçilerin kendiliğinden bir araya gelmesinden ziyade, güçlü pazarlama kanallarına sahip olan firmaların, çiftçileri mecburen hizaya sokmasının etkili olduğunu biliyoruz.

İlçemizin önemli bir girdisi olan erik üretim ve pazarlamasında ise bunu söylemek mümkün değil. Silifke Erik Üreticileri Birliği'nin bütün gayretlerine rağmen, pazarlama ve dağıtımdaki başıbozukluk devam etmekte. Hal böyle olunca hem kayıtlı üretim hem de kayıtlı pazarlama ve dağıtım imkânı olmuyor. Yani, kendi halinde bir sistemsizlik sürüp gitmekte. Bu da üreticilerin müthiş oranlarda kayıplarına yol açmakta. 10-15 yıldır bölgeden mal alan tüccar diye bilinen insanlar bir bakmışsınız bölgeye yüklü miktarlarda borçlarla kaybolmaktalar. Yıllardır bu tip muhabbetler edilir durur. Buna rağmen bizim çiftçilerimizin bazıları hala malı sattığında hiçbir belge almaz. Sonrada yutkunur durur. Bir yıllık emeğini, çoluğunun çocuğunun rızkını kaptırmıştır.

Bizim yüreği yufka çiftçilerimizin elinden ekmeğini çalmaya kalkanların, bertaraf edilmesi için küçük olma devrinin bittiğinin anlaşılması gerekmektedir. Çiftçilerimizin, her şeye rağmen birlikte hareket etme kabiliyetini ortaya koyması gerekmektedir. İradeyi başkaları belirlerse, sonucuna da katlanmak mecburiyeti doğar. Üreticilerimizin, pazarlamacılarımızın, dağıtımcılarımızın velhasıl herkesin kazanabilmesi için, biri olmadan diğerinin olamayacağı bilinci ile hareket ederek davranması gerekmektedir.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
En Çok Okunanlar
Mükerrem Toker Aşevi açıldı Mükerrem Toker Aşevi açıldı.. Mükerrem Toker Aşevi açıldı..
0 yorum Güncel - 17.04.2014
Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor.. Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor..
0 yorum Güncel - 17.04.2014
Ticaret Odası Ticaret Odası "Yoğurt"u masaya yatı.. Ticaret Odası "Yoğurt"u masaya yatırdı..
0 yorum Güncel - 17.04.2014
Mükerrem Toker Aşevi açıldı Mükerrem Toker Aşevi açıldı.. Mükerrem Toker Aşevi açıldı..
0 yorum Güncel - 17.04.2014
Dileğini Tuttu mu? Dileğini Tuttu mu?.. Dileğini Tuttu mu?..
0 yorum 7.Sayfa - 17.04.2014
Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor.. Hz. Muhammed (s.a.v.) anılıyor..
0 yorum Güncel - 17.04.2014
Teşekkür Teşekkür.. Teşekkür..
0 yorum Güncel - 02.04.2014
CHP, mecliste muhalefette CHP, mecliste muhalefette.. CHP, mecliste muhalefette..
0 yorum Güncel - 02.04.2014
Özkan, Özkan, "Silifke'ye sözümdür".. Özkan, "Silifke'ye sözümdür"..
0 yorum Güncel - 25.03.2014
 
En Çok Puanlananlar
TSM, yurt dışından gelen konukları ağırladı TSM, yurt dışından gelen konukları .. TSM, yurt dışından gelen konukları ağırladı..
0 yorum Güncel - 08.11.2013
Eyce'ye sürpriz doğum günü! Eyce'ye sürpriz doğum günü!.. Eyce'ye sürpriz doğum günü!..
0 yorum Güncel - 02.11.2013
Eyce'den Kıbrıs kahramanlarına başsağlığı Eyce'den Kıbrıs kahramanlarına başs.. Eyce'den Kıbrıs kahramanlarına başsağlığı..
0 yorum Güncel - 02.11.2013
Üye Bilgi