Bu İçeriği Paylaş
09 Mart 2013 Cumartesi

Giritliler, yemekte buluştu!..

Silifke'de yaşayan Giritliler, dayanışma yemeğinde bir araya gelirken, yapılan konuşmalarda Gritlilerin, Girit öncesinde Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden Girite yerleştikleri ve Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in kuruluşu yılları arasında Anad


Silifke/Sesemiz

Ticaret Odası eski lokalindeki Giritliler Restaurantta düzenlenen ve sunuculuğunu Zeynettin Araycı’nın yaptığı dayanışma yemeğine; Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Silifke Emniyet Müdürü Volkan İmişçi, CHP İlçe Başkanı Çağatay Akyürek, Mersin Giritliler Derneği Başkanı Hüseyin Şendağ ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yemeği düzenleyen grup adına bir konuşma yapan Murat Araycı, kendilerini yalnız bırakmayan yetkililere ve konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında özetle; "Hep hayalimde olan Silifke'deki Giritlileri bir arada görme isteğim nihayet gerçekleşmiş oldu. Bugün burada toplanmamıza vesile olan turizmci yeğenim Metin Araycı'ya, Komite üyelerine ve tüm Giritlili dostlarıma teşekkür ederim.

Giritli lokantası olmasından dolayı bugün burada kısıtlı sayıda bir araya geldik ama Girit mutfağı ve eğlencelerini Silifke'de de inşallah Nisan ayının ikinci haftasında, "Silifke Giritlileri Şenliği" olarak düzenlemeyi arzu ediyoruz.

Her nerede olursa olsun hayatım boyunca tüm tanışmalarda nerelisin diye sorulduğunda Silifke-devamında da Giritliyim demişimdir. Bizden önce Silifke'de yaşayan dedelerimiz ve babalarımız bize Giritli olmanın gururunu ve onurunu bıraktılar, birazdan izleyeceğimiz slâyt gösterisinde de arşiv araştırmalarımızdan elde ettiğimiz ve kaybettiğimiz Giritli büyüklerimizin resimlerini göreceksiniz, hepsinin ruhu şad olsun rahmetle anıyoruz" dedi.

Mersin Giritliler Derneği Başkanı Hüseyin Şendağ da konuşmasında, Mersin’de Giritliler derneğini 1997 yılında kurduklarını kaydetti.

Sadece Türkiye’de değil Kuzey Afrika, Suriye, Yunanistan gibi dünyanın birçok ülkesinde Giritliler derneğinin kurulduğunu ifade eden Şendağ, Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde yaşayan Giritlilerin birbirlerini tanımak ve unutulmaya yüz tutmuş örf, adet, gelenek ve göreneklerini yeniden yaşatmak istediklerini belirtti.

Giritlilerin Osmanlı’nın yükselme devrinde yaşayan Türkler olduğunu vurgulayan Şendağ, Osmanlı’nın gerileme döneminden sonra Türkiye’ye ve bu bölgeye gelen dedelerinin burada zeytin ve zeytin yağı üretimini başlatıp yaygınlaştırdıklarını söyledi.

Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Emniyet Müdürü Volkan İmişçi ve CHP İlçe Başkanı Çağatay Akyürek de birer konuşma yaparak, yemeği düzenleyerek, hepsini olmasa da bir bölüm Giritlileri bir araya getiren komite üyelerine teşekkür ettiler. Ayrıca Emniyet Müdürü İmişçi Dernek kurma konusunda yardımcı olacaklarını kaydetti.

Konuşmaların sonunda Giritlilerin fotoğrafından oluşan slayt gösterisi düzenlendi. Yemek, canlı müzik eşliğinde düzenlenen eğlence programı ile sona erdi.

 
Bu içerik 612 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
En Çok Okunanlar
Kediler öldürülüyor mu? Kediler öldürülüyor mu?.. Kediler öldürülüyor mu?..
0 yorum Güncel - 02.09.2014
Eğitimcilerden ortak açıklama Eğitimcilerden ortak açıklama.. Eğitimcilerden ortak açıklama..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Şandır, Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık.. Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık yapmıştır"..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
 
En Çok Puanlananlar
Kediler öldürülüyor mu? Kediler öldürülüyor mu?.. Kediler öldürülüyor mu?..
0 yorum Güncel - 02.09.2014
Eğitimcilerden ortak açıklama Eğitimcilerden ortak açıklama.. Eğitimcilerden ortak açıklama..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Şandır, Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık.. Şandır, "AKP Hükümetleri ayrımcılık yapmıştır"..
0 yorum Güncel - 28.08.2014
Üye Bilgi